ЗВІТ ДИРЕКТОРА
комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 179
Оксани Геннадіївни Лізунової
за 2021 – 2022 навчальний рік
Керуючись Положенням про порядок звітування завідувача ДНЗ перед трудовим колективом, представниками громадського самоврядування дошкільного закладу, пропоную вам оцінити мою діяльність як директора на посаді протягом 2021-2022 навчального року.
Головними завданнями мого звіту, як засобу інформування громадськості є:
- підвищення відкритості дошкільного закладу;
- задоволення інформаційної потреби різних груп користувачів: це і батьки, і педагоги, і засоби масової інформації та органи влади;
- інформаційне забезпечення ринку освітніх послуг в ДНЗ;
- проведення громадської експертизи управлінських рішень, стратегій і програм розвитку установи.
Комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 179 у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України “Про освіту”, “Про дошкільну освіту”, Положенням про дошкільний навчальний заклад України, іншими нормативно-правовими актами, власним Статутом.
Засновником закладу є районна Святошинська державна адміністрація, яка здійснює його фінансування, матеріально-технічне забезпечення, харчування та медичне обслуговування.
Заклад дошкільної освіти № 179 відновив свою діяльність з з 20 березня 2018 року після капітального ремонту.
Знаходиться за адресою:
Місто Київ, вулиця Якуба Коласа, 19-а
Головна мета діяльності ЗДО: забезпечення реалізації права громадян на здобуття дошкільної освіти, задоволення потреб громадян у нагляді, догляді та оздоровленні дітей, створення умов для їх фізичного, розумового й духовного розвитку.
Проектна потужність дошкільного навчального закладу — 220 місць.
На сьогоднішній день закладу відвідують 303 дитини дошкільного віку.
Режим роботи закладу з 12 годин: з 7.00 до 19.00.
В закладі функціонують 12 груп, з них:
- Дві групи раннього віку – 41 дітей;
- Три групи молодшого віку — 76 дітей;
- Три групи середнього віку – 76 дитина;
- Чотири групи старшого віку – 110 дитей.
- Організація освітнього процесу у ЗДО.
Зміст, форми та методи виховання і навчання, використання педагогічних інноваційних технологій та методик, рівень матеріально-технічного забезпечення, навчально-методичної бази та медико-соціальних умов забезпечують належний рівень освітнього процесу та оптимальні умови для повноцінного перебування дітей в закладі.
Для регламентації діяльності колективу в ЗДО працюють методична та психолого-педагогічна служба, а також 3 інклюзивні групи, які перепрофільовані для навчання дітей з особливими потребами.
Виходячи з аналізу методичної роботи, враховуючи досягнення і перспективи розвитку, педагогічний колектив в 2021-2022 навчальному році працював над наступними пріоритетними завдання:
І. Розвиток креативності дітей дошкільного віку шляхом використання елементів арт-педагогічних технологій.
2. Використання LEGO – технології як ефективного освітнього ресурсу для формування життєвої компетентності дошкільників.
3. Мовленнєвий розвиток дітей дошкільного віку засобами театралізованої діяльності .
Злагоджена, творча робота педагогічного колективу дала змогу створити в закладі освіти сприятливі умови для ефективної освітньої роботи. Адміністрація та працівники закладу провели роботу над створенням відповідного розвивального середовища в кожній віковій групі, подбали про те, щоб воно було зручним, відповідало віку дітей, сприяло розвиткові природної цікавості дошкільника, забезпечувало умови для набуття навичок практичного життя, надавало малюкам свободу вибору, забезпечувало гармонійні відносини між вихователями, дітьми та навколишнім світом, налаштовувало на позитивні емоції, розвивало здібності дошкільнят, відповідно до їх нахилів та уподобань.
Основними напрямками роботи за якими будувався освітньо-виховний процес в закладі є: екологічне виховання, розвиток національної свідомості та психофізичний розвиток дошкільників. З метою досягнення поставленої мети використовуються ефективні педагогічні технології.
Арт педагогіка
Метод проектних технологій
Leggo
технології
Рис. 1 педагогічні технології
За період 2021-2022 року були проведені наступні форми методичної роботи:
Були проведені спортивні свята та розваги:
- Спортивно-театралізоване свято «Ми завзяті козачата» для дітей старшого дошкільного віку.
- Родинне свято «Family fast».
- Зимове свято «Космічна подорож».
Прийняли участь у всеукраїнському занятті доброти та Всеукраїнській благодійній акції «Happy Мяу для Мурчика». Діти разом з батьками та вихователями зібрали понад 120кг корму для тварин й передали його притулку для бездомних тварин.
Активно співпрацюємо з науковцями на тему «Предметно-ігрове середовище групи як простір міжособистісної взаємодії», зокрема з Луценко Іриною Олексіївною, доктором педагогічних наук, професором, старшим науковим співробітником лабораторії дошкільної освіти і виховання Інституту проблем виховання НАПН України.
У період карантину та військового стану, з метою надання допомоги у вихованні та розумінні психології дітей відповідного віку, сенситивності того чи іншого періоду життя малюка, була організована дистанційна освіта для вихованців закладу. Вихователі долучалися до функціонування роботи закладу, працюючи на веб-сайті закладу, через засоби зв’язку з батьками поширювали розумну інформацію щодо харчування дітей, фізичної активності, вакцинації, гігієни тощо.
Під час організації освітнього процесу в дистанційному форматі педагоги враховують вікові особливості дітей. Тривалість занять для дітей молодшого та середнього дошкільного віку становить не більше 10 хвилин, заклад старшого дошкільного віку — 15 хвилин. Педагоги проводять заняття за графіком. Обов’язково отримується згода батьків на їх проведення. Якщо батьки не мають змоги долучитися до занять, вихователі надсилають їм відео. Організовується зворотній зв’язок з батьками дітей. Для цього використовується сайт закладу, сторінка закладу на FASE BOOK, месенджери Viber, Telegram.
2. Матеріально-технічне забезпечення ЗДО.
Заклад дошкільної освіти має типову споруду, яка здана в експлуатацію в 1973 році, проведений капітальний ремонт у 2018 році. До складу групових осередків входять: 8 груп – приймальня, ігрова, буфетна, туалет, 4 групи – приймальня, ігрова, спальня, туалет, В групових приміщеннях розміщені столи, стільці для дітей, шафи для зберігання іграшок, будівельних матеріалів, полички для книг, куточки природи. Дитячі меблі міцні, стійкі, без гострих кутів, відповідають вимогам ТБ. В роздягальні вздовж стін розміщені шафи для верхнього дитячого одягу, лави. Усі приміщення пов’язані між собою та мають аварійні виходи на вулицю. Вони використовуються для проведення щоденної освітньої роботи з дошкільниками відповідно до чинних програм, розкладу занять та режиму роботи закладу, організованої та вільної ігрової діяльності дітей, для організації харчування та денного відпочинку, для співпраці з батьками або особами, які їх замінюють.
Всі приміщення використовуються раціонально. Працює музично- спортивна зала, обладнано методичний та психологічний кабінет, сенсорна кімната. Створено умови для медичного обслуговування здобувачів дошкільної освіти – обладнано медичний кабінет.
Питання матеріального забезпечення сплановано в річному плані роботи закладу в розділі «Адміністративно – господарська діяльність».
Будівля дошкільного закладу знаходиться далеко від проїзної частини, має металевий паркан, зручні під’їздні шляхи, по периметру території захищена зеленою зоною. Приміщення знаходиться в належному стані, постійно проводяться роботи щодо його безпечного утримання.
Адміністрація приділяє велику увагу озелененню території закладу. Так на території дошкільного закладу створена Екологічна стежина з основними зупинками: Город, садок, зелена аптека, бабусине подвір’я, арт-майстерня, метеомайданчик, паркова та лісова зони, осередок відпочинку, лабіринт. В подальшому плануємо створити осередок спортивних ігор «Гольф-клуб» та Канатне містечко. Квітники постійно оновлюються силами працівників закладу. Щорічно проводиться обрізка дерев, кущів, вирубка сухих гілок силами районного управління освіти..
На території закладу розташоване овочесховище для зберігання свіжих фруктів, овочів, соків. У 2018 році проведено його капітальний ремонт. Його утримання відповідає санітарно-гігієнічним вимогам. Зберігання продуктів упорядковано, витримуються вимоги щодо їх утримання.
Асфальтне покриття на заїзній дорозі до закладу в належному стані.
Кожна група має ізольований ігровий майданчик з тіньовими навісами. Всі павільйони утримуються в безаварійному стані.
В закладі існує спортивний майданчик. Постійно проводиться робота щодо його фарбування та збереження спортивного обладнання. Його комплектування дає можливість на належному рівні виконувати програмові вимоги з фізичного виховання дошкільників.
В закладі дошкільної освіти постійно проводиться робота щодо підтримки матеріально-технічної бази, Системи водопостачання, теплопостачання, каналізації, сантехнічного обладнання в режимі безперебійного функціонування, утримання всіх приміщень у відповідності з санітарно-гігієнічними, педагогічними та естетичними нормами. Заклад освіти постійно забезпечено гарячою водою. В цілому технологічне обладнання в ЗДО працює, підтримується його використання в безперебійному режимі.
Отже, матеріально-технічна база закладу дошкільної освіти є достатньою для проведення необхідного обсягу освітньої діяльності з дітьми дошкільного віку щодо реалізації вимог Базового компонента дошкільної освіти та щорічно підлягає оновленню та розвитку.
3. Кадрове забезпечення ЗДО.
Керуючись Законами України «Про освіту» ст. 58, «Про дошкільну освіту» ст.. 30, Положенням про дошкільний навчальний заклад, власним Статутом, завідувач ДНЗ на посади педагогічних працівників приймає осіб, які мають відповідну вищу освіту, а саме, освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста, бакалавра, або молодшого спеціаліста (до введення в дію Закону України «Про освіту» — вищу або середню спеціальну освіту).
Заклад дошкільної освіти укомплектований педагогічними кадрами та обслуговуючим персоналом на 100%.
У закладі дошкільної освіти працює 63 працівника, освітню роботу з дітьми здійснюють 27 педагогів, із них 18 вихователів, 2 асистенти вихователя, 2 музичних керівника, інструктор з фізкультури, практичний психолог, керівник гуртка, вихователь-методист. Педагогічні кадри за віковими групами закріплюються наказом директора на початку року. Адміністрація закладу диференційовано підходить до вихователів-початківців і до досвідчених педагогів-майстрів, створюючи належні умови для розкриття їх творчого та професійного потенціалу.
Відповідно до ст..32 Закону України «Про дошкільну освіту», Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 06.10.2010 року № 930 (із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України № 1473 від 20.12.2011, наказом МОН № 1135 від 08.08.2013), зареєстрованим Міністерством юстиції України 14.12.2010 № 1255/1855) та згідно перспективного плану в закладі дошкільної освіти проведена атестація педагогічних кадрів.
У 2021-2022 навчальному році атестовано 1 педагогічний працівник на встановлення кваліфікаційної категорії «спеціаліст І категорії» та 5 педагоів на встановлення кваліфікаційної категорії «спеціаліст ІІ категорії».
В роботі з кадрами значну увагу приділяємо професійному росту вихователів. Так, із 27 педагогів працюючих в закладі освіти 14 мають вищу освіту і 2 навчаються заочно. Серед них 4 педагоги мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії», 3 педагоги мають кваліфікаційну категорію – «спеціаліст другої категорії», та 3 вихователі мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії».
Рис. 2 Професійна компетентність вихователів
4. Соціальний захист, збереження та зміцнення здоров’я вихованців та педагогічних працівників.
На виконання вимог Інструкції з харчування дітей в дошкільних навчальних закладах систематично аналізується стан виконання фактичних норм харчування дітей та показники фактичної вартості харчування, здійснюється контроль за якістю продуктів та їх кулінарною обробкою. Документація з питань харчування ведеться відповідно до встановлених вимог.
Організація харчування дітей у дошкільному навчальному закладі здійснювалась відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» від 22 листопада 2004 р. № 1591, Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах, затвердженого спільним наказом Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства освіти і науки України від 1 червня 2005 р. № 242/329, Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої спільним наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я України від 17 квітня 2006 р. № 298/227 ( зі змінами затвердженими наказом МОН молоді та спорту України та МОЗУ від 26.02.2013р. №202/165), та наказу «Про організацію харчування дітей у дошкільному закладі у 2018 році» від 02.01.2018р. №05/р.
У дошкільному закладі організовано 3-разове харчування дітей, що відповідає режиму роботи ЗДО.
З пільгової категорії безкоштовно харчується — 48 дітей:
- з багатодітних сімей — 11 дітей,
- з сімей учасників бойових дій АТО — 26 дітей,
- діти інваліди — 1 дитина,
- ВПО – 10 дитина.
Відповідно до штатного розпису заклад укомплектовано працівниками, які забезпечують організацію харчування. Систематичний контроль за організацією харчування здійснювали сестра медична старша. Харчоблок та групи в повній мірі забезпечені кухонним інвентарем, посудом, обладнанням. Комірник своєчасно подавала щомісячні та поточні заявки на продукти харчування відповідно до примірного двотижневого меню, затвердженого директором закладу освіти та погодженого з Головним управлінням Держпродспоживслужби в Києві.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.21 № 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» були затверджені примірні 4-х тижневі меню на зимовий, весняний та літній сезони, розроблені технологічні картки відповідно до нових норм харчування.
Аналіз виконання норм харчування за навчальний рік показав, що в цілому харчування вихованців закладу освіти здійснювалось наближено до норм: ясла — 98%, садок — 100%. Відповідно до розподілу функціональних обов’язків документацію з організації харчування своєчасно ведуть сестра медична старша, комірник.
Вихователі та помічники вихователів закладу дошкільної освіти беруть активну участь в організації харчування дітей, формують у них культуру харчування та розуміння значення прийому їжі для нормального функціонування організму формують стійкі культурно-гігієнічні навички.
5 . Організація медико-профілактичної роботи.
Роботу даного напрямку у закладі здійснює старша медична сестра. План роботи медичної служби на 2021-2022 навчальний рік виконаний в повному обсязі. Медичне обладнання та медичний інструментарій представлені у достатньому обсязі. Належним чином була оформлена обов’язкова документація, своєчасно складалися плани роботи і звіти. За потребою готувався оперативний план дій по зниженню захворюваності; контролювався стан фізкультурно-оздоровчої роботи з дітьми та їх загартування; здійснювались антропометричні виміри в садових групах ЗДО — щоквартально, в групах раннього віку — щомісячно, перевірка постави, огляд на педикульоз.
Облік захворюваності в закладі проводиться на підставі довідок лікаря про захворювання дитини та статистичних талонів дитячої поліклініки. В Журналах соматичних захворювань, інфекційних захворювань, медичних картках дітей ведуться записи з огляду на час відсутності дитини в ЗДО. Медсестрою проводиться постійний контроль за захворюваністю дітей про що складаються місячні, квартальні та річні висновки.
Медична сестра проводить санітарно – просвітницьку роботу, форми й теми різноманітні, відображають актуальні проблеми. Проводяться бесіди, консультації, виступи на педрадах, батьківських зборах. Ця інформація висвітлена в Журналі обліку з гігієнічного виховання, куточках для батьків, санбюлетнях.
Медична сестра щоденно обстежує санітарний стан приміщень та прилеглої території.
Медичні огляди працівниками проходяться вчасно, старша медична сестра веде контроль за проходженням медоглядів та фіксує результати у Журнал проходження медоглядів працівниками. У закладі дошкільної освіти систематично ведеться відповідна медична документація старшою медичною сестрою, контролюється директором ЗДО.
Терміни подачі звітів та звітної документації не порушуються, проводяться своєчасно та достовірно.
6. Організація роботи з охорони праці
Організація роботи з охорони праці в ЗДО проводиться відповідно до Закону України «Про охорону праці», «Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти», що визначають єдину систему організації роботи з охорони праці. На підставі нормативних документів адміністрація закладу планує заходи щодо охорони здоров’я учасників освітнього процесу за напрямками:
- охорона праці та безпека життєдіяльності; пожежна безпека; дитячий травматизм.
З метою формування навичок здорового способу життя та запобігання порушень техніки безпеки працівниками закладу в річному плані роботи в розділі «Охорона життя і здоров’я дошкільників» плануються заходи щодо попередження дитячого травматизму в трьох напрямках:
- із працівниками ЗДО; із вихованцями; з батьками.
Так, використовуючи Інтернет-ресурси, у травні місяці, було проведено Тиждень безпеки дитини: в режимі он-лайн була викладена інформаційно-роз’яснювальна робота щодо правил поводження у надзвичайних ситуаціях та підібрано матеріал для роботи батьків з малятами відповідно до віку дітей та враховуючи, що психіка вихованців у цій ситуації набагато важливіша за їх знання.
З метою оперативного реагування на надзвичайні ситуації, протягом року, а також в режимі он-лайн під час військового стану, інформуємо про план реагування усіх учасників освітнього процесу, проводимо навчальні тренування з дітьми з метою автоматизації навичок з одночасним інформуванням батьків.
Результатом грамотної і професійної роботи з питань ОП, ПБ є відсутність в навчальному році випадків дитячого травматизму. Відповідно до вимог Закону України «Про охорону праці» адміністрація закладу спільно з профспілковим комітетом працювали над впровадженням державної політики в галузі охорони праці, яка базується на принципі пріоритету життя і здоров’я учасників освітнього процесу.
Виконання вимог чинного законодавства з питань охорони дитинства і захисту прав малолітніх.
На виконання вимог чинного законодавства з питань охорони дитинства і захисту прав малолітніх в річному плані роботи передбачені та розглядаються питання на педагогічних радах, Раді закладу, на загальних батьківських зборах, на загальних зборах колективу, на нарадах при завідувачі, на засіданнях батьківського комітету. Крім того, більша частина питань вирішується оперативно по мірі виникнення (за ініціативи батьків та співробітників). Значна увага протягом року приділялась питанням протидії булінгу: розроблено та затверджено Положення про порядок розгляду випадків булінгу (цькування) в ЗДО, Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в ЗДО та відповідальність осіб, причетних до булінку (цькування), Порядок подання та розгляду заяв про випадки булінгу (цькування) в ЗДО. Правила поведінки здобувачів дошкільної освіти в закладі освіти. Всі матеріали представлені на сайті ЗДО.
Моральне та матеріальне стимулювання педагогічних працівників, вихованців та організація їх відпочинку т а оздоровлення.
Адміністрація закладу дошкільної освіти докладає належних зусиль для покращення оплати праці обслуговуючого персоналу. Робота зі створення належних умов для праці педагогів та обслуговуючого персоналу у ЗДО проводиться постійно та систематично. Керівництво закладу працює у постійному співробітництві з первинною профспілковою організацією, відповідно до колективного договору. Для стимулювання професійної діяльності педагогічних працівників за зразкове виконання своїх обов’язків, тривалу і бездоганну працю, новаторство в роботі та за інші досягнення застосовувались заохочення, передбачені Правилами внутрішнього трудового розпорядку закладу освіти.
6. Співпраця з громадськими організаціями.
Основними напрямками взаємодії з батьками у дошкільному навчальному закладі (ясел-садка) № 179 є :
- просвіта батьків; фахове вдосконалення педагогів; методичний та психологічний супровід організації взаємодії вихователів з батьками та спільної діяльності батьків з дітьми.
Педагоги забезпечували освітні потреби кожної конкретної сім’ї, активізували та збагачували виховні вміння батьків, підтримували їх впевненість в особистих педагогічних можливостях, знайомили з кращим досвідом сімейного виховання з питань підготовки дітей до шкільного навчання. Проблемами, які потребують вирішення у роботі з батьками, виступають:
- систематичне обновлення власного сайту, завдяки якому, суб’єкти освітнього процесу зможуть обмінюватись досвідом, брати участь у різних проектах;
- підвищення рівня психолого-педагогічної культури батьків, формування у них відчуття соціальної і особистої відповідальності за повноцінний розвиток своїх дітей.
Під час військового стану заклад надав укриття співробітниками та їх сім’ям, готувались гарячі обіди для людей, випікалися хлібобулочні вироби для бійців з територіальної оборони.
7. Дисциплінарна практика та аналіз звернень громадян з питань діяльності навчального закладу.
Робота щодо звернень громадян з питань діяльності закладу освіти ведеться на належному рівні. Всі питання, зауваження та пропозиції не залишені без уваги та вирішені позитивно. В основному громадяни звертались з питань влаштування дітей до ЗДО, переводу дитини до іншої групи закладу, відрахування дитини з закладу освіти, надання довідок працівникам закладу з місця роботи, надання довідок батькам про відвідування їх дітьми закладу, працевлаштування. За суб’єктом всі звернення були індивідуальними. Розроблено та затверджено графік особистого прийому громадян, інформацію розміщено на стенді «Для вас батьки» та на сайті закладу. Відсутність факту повторних звернень та скарг обумовлюється вжитими заходами щодо поліпшення ефективності роботи з даного напрямку, а саме:
- індивідуальний підхід до розгляду звернень громадян, детальне вивчення змісту звернення та підбір доцільних методів, шляхів розв’язання питань;
- максимально ефективний розгляд та реакція на усні звернення громадян;
- забезпечення максимальної ефективності зворотного зв’язку (телефонним зв’язком, індивідуальні консультації);
- подолання бар’єру у спілкуванні, взаємопорозумінні з представниками громадськості, є систематичне відвідування директором масових заходів за участю батьків вихованців;
- розгляд звернень у максимально короткі строки;
- якісна підготовка та контроль за отриманням відповіді на звернення;
- систематичний аналіз роботи із зверненнями громадян, систематизація основних питань за зверненнями;
- фіксація звернень громадян для виявлення суттєво важливих питань;
- окрема увага до кола питань, що цікавить громадян стосовно діяльності закладу дошкільної освіти.
Всі звернення розглянуто і вирішено позитивно, надано вичерпні відповіді і пояснення. Повторних звернень не надходило.
Таким чином можна зробити висновок, що обрані форми і методи, об’єднані зусилля адміністрації, педагогічного колективу та батьківської громади позитивно впливали на результативність роботи закладу дошкільної освіти. Річний план за минулий навчальний рік виконано.